Böbreklerde Protein Kaçağı Neden Olur

Böbrekte Protein Kaçağına İyi Gelen Besinler
Protein Kaçağı Olanlar Ne Yememeli
5 Eylül 2016
Protein Kaçağı Nasıl Önlenir
Protein Kaçağı Nasıl Önlenir
8 Eylül 2016

Böbreklerde Protein Kaçağı Neden Olur

bobrekte-protein-kacagi-nedenleri

bobrekte-protein-kacagi-nedenleri

Uzman Desteği Alın

Böbreklerde Protein Kaçağı Neden Olur

Böbreklerde protein kaçağı neden olur, böbreklerin protein kaçırması, böbreklerde protein kaçağı tedavisi gibi sorulara cevabı makalede bulabilirsiniz.

Böbreklerin Protein Kaçırması

Böbreklerde protein kaçağı, idrar tahlilinde protein miktarının pozitif çıkması durumudur. Sağlıklı bir kişinin idrarında bu sonuç negatif olarak çıkacaktır. 24 saatlik idrar tahlininin ise 1 ila 14 mg protein çıkması kabul edilebilir bir durumdur. Bu değerlerin üstü ise tedavi ve detaylı incelenmesi gereken bir durumdur.

Böbreklerde Protein Kaçağı Neden Olur ?

Böbreklerde protein kaçağı neden olur sorusuna cevap verelim. Böbreklerde protein kaçağı durumunu iki ana kategoriye ayırmamız gerekmektedir. Bunlar geçici nedenler ve protein kaçağına neden olan hastalıklardır. İdrarda protein kaçağına neden olan geçici nedenler şunlardır. Yüksek ateş, duygusal stres, ağır spor veya vücutsal aktiviteler, aşırı soğuk veya sıcak havaya maruz kalmaktır. Bu durumlar sonrası kişilerde geçici olarak idrarda protein kaçağı gözlemlenir. Fakat belli bir dönem sonra bu durum ortadan kalkar.

Hastalıklara bağlı protein kaçağı durumunu başlıca şu hastalıklar tetikler. Kronik böbrek hastaları ve şeker hastaları bu listenin ilk sırasında yer alır. Yüksek tansiyon hastaları, kalp hastaları, gebelik, lupus, anemi, romatid artrit, nefritler diğer en önemli hastalıklardır. Bunlar ile birlikte hatalı kan nakli, bazı ilaçlar, ağır şoklarda idrarda protein kaçağı nedenlerindendir.

Ülkemizde yaygın olarak şeker yani diabet hastalarında bu durum ortaya çıkmaktadır. Özellikle şeker hastalığının ilerlediği dönemlerde böbreklerde protein kaçağı durumu kaçınılmaz bir son gibidir. Bunun nedeni ise kandaki yüksek şeker seviyesinin damarlar üzerinde yarattığı ve vücudun onarımına yetişemediği tahribattır.

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.