Protein Kaçağı Olanlar Ne Yememeli

bobrekte-protein-kacagi-nedenleri
Böbrekte Protein Kaçağı Tedavisi
5 Eylül 2016
bobrekte-protein-kacagi-nedenleri
Böbreklerde Protein Kaçağı Neden Olur
8 Eylül 2016

Protein Kaçağı Olanlar Ne Yememeli

Böbrekte Protein Kaçağına İyi Gelen Besinler

Böbrekte Protein Kaçağına İyi Gelen Besinler

Uzman Desteği Alın

Protein Kaçağı Olanlar Ne Yememeli

Protein kaçağı olanlar ne yememeli veya protein kaçağı olan kişiler nelere dikkat etmeli gibi sorulara cevap olarak yazılmış makale. Bu makalede protein kaçağı olanların beslenmede dikkat etmesi gereken hususlar hakkında bilgi vereceğiz.

Öncelikle protein kaçağı olan kişiler yoğun protein alımından uzak durmaları gerekmektedir. Bu bir hekim tarafından verilen diyet programı ile sağlanmalı gelişi güzel bir şeklide yapılmamalıdır. Gıda yoluyla aldığımız proteinleri hayvansal ve bitkisel olarak ikiye ayırabiliriz. Hayvansal proteinleri başlıca etten alırız. Bu dönemde etten ve et ürünlerinden mümkün olduğunca uzak durmak gerekir.

Bitkisel proteinler ise soya ürünleri, baklagiller, fasulye, bazı yemişler ve tahıllardır.

Alternatif Bilgiler

Protein kaçağı tedavisi için protein kaçağını tetikleyen hastalığında kontrol altına almak gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki vücudun proteine de ihtiyacı vardır ve hücreler için protein önemli bir yapı taşıdır.

Protein Kaçağına Faydalı Bitkiler

Çörek otu : Ezher Üniversitesinden araştırmacılar çörek otundaki anti enflamatuar özelliğin böbrek rahatsızlığına olan etkisi üzerine bir çalışma yapmışlardır. Doxorubicin maddesi vasıtasıyla fareler üzerinde yapılan çalışmada anti enflamatuar (çörek otundaki etkin özellik). İdrar yoluyla protein ve albümin atımını yavaşlattığı tespit edilmiştir. Ayrıca çörek otunun böbrekte meydana gelen olumsuz etkileri yavaşlatan anti oksidan madde içerdiği görülmüştür. Bu da anti enflamatuar özelliğin böbreği hasta olmaktan koruyan bir rolünün olabileceğini göstermektedir. (kaynak:gidaraporu com)

Alıç : Yüksek olan tansiyonumuzu düşürerek normal hale gelmesini sağlar. (kaynak:bitkirehberi net)

Panax : Yüksek tansiyonu olan kişilerde faydalıdır. Diabet ve anemi gibi hastalara iyi gelir. Damarları tedavi edici özelliği vardır. (kaynak:cevapsepeti com)

Biberiye : Zihni açar, guatra, kalp ve damar hastalıklarına, kanı temizleye ve uykusuzluğun giderilmesine yardımcı olur. (kaynak:bitkirehberi net)

Havuç Tohumu : Havucun sebze olarak yenen kökü özellikle provitamin A açısından çok zengindir. Bunun dışında B1, B2, B3, B6, C, E, K vitaminleri. Potasyum, sodyum, fosfor, kalsiyum, demir, magnezyum mineralleri, karbonhidrat bulunur. (kaynak:sagligin net)

Rezine : Herhangi bir şikâyet hissedilmeksizin C ve B vitaminleri ile magnezyum, kalsiyum ve potasyum minerallerini barındırır. Bundan ötürü vücudu güçlendirmek amacıyla kullanılabilir. (kaynak:bilgihanem com)

Kuşburnu : Etkin bir kan temizleyici,barsak yumuşatıcı, kurt düşürücü özelliğe sahip olan Kuşburnu. C Vitamini zenginliğinden ötürü vücudun gelişmesini düzenler. (kaynak:hakaynasi com)

Aslan Kuyuruğu Otu : Kardiyak yetmezliğin tedavisi (kalp yetmezliği), Yüksek kalp hızı veya kalp aritmilerinin tedavisi. (kaynak:alternatifterapi com)

Ihlamur : Vûcut direncini artırarak tedaviye yardımcı olur. (kaynak:saglikaktuel com)

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.