bobrekte-protein-kacagi-nedenleri
Böbreklerde Protein Kaçağı Neden Olur
8 Eylül 2016
Protein Kaçağı Bitkisel Tedavi
Protein Kaçağında Bitkisel Tedavi
9 Eylül 2016

Protein Kaçağı Nasıl Önlenir

Protein Kaçağı Nasıl Önlenir

Protein Kaçağı Nasıl Önlenir

Uzman Desteği Alın

Protein Kaçağı Nasıl Önlenir

Protein kaçağı nasıl önlenir, protein kaçağı nasıl tedavi edilir, protein kaçağı olanlar nasıl beslenmeli gibi sorulara cevap olarak yazılmış makale.

Protein Kaçağı Nedir ?

Protein kaçağı tedavisi sorusuna cevap vermeden önce, böbrekte protein kaçağı neden olur sorusuna kısaca cevap vermeliyiz. Protein kaçağı nedenleri kabaca ikiye ayrılır. Bunlar geçici nedenler ve sürekli nedenlerdir. Geçici nedenler aşırı sıcak veya soğuğa maruz kalmak, duygusal stres, yorucu egzersizle ve yüksek ateş durumlarıdır. Bu tarz durumlarda geçici olarak idrarda protein değerleri pozitif olarak gözükebilir. Fakat bu durum geçicidir.

İkinci neden ise sürekli nedenlerdir. Bu durumu genellikle kronik hastalıklar tetikler. Protein kaçağının en çok görüldüğü kronik hastalıklar, böbrek sorunları ve diabettir. Diabet hastalarının büyük bir oranınında bu durum görülmektedir. İdrarda protein kaçağı nedenleri hakkında daha detaylı bilgileri sitemizde ki diğer makalelerden bulabilirsiniz.

Protein Kaçağı Nasıl Beslenmeli

Protein kaçağı olanlar ne yememeli veya protein kaçağı olan kişiler nelere dikkat etmeli gibi sorulara cevap olarak yazılmış makale. Bu makalede protein kaçağı olanların beslenmede dikkat etmesi gereken hususlar hakkında bilgi vereceğiz.

Öncelikle protein kaçağı olan kişiler yoğun protein alımından uzak durmaları gerekmektedir. Bu bir hekim tarafından verilen diyet programı ile sağlanmalı gelişi güzel bir şeklide yapılmamalıdır. Gıda yoluyla aldığımız proteinleri hayvansal ve bitkisel olrak ikiye ayırabiliriz. Hayvansal proteinleri başlaca etten alırız. Bu dönemde etten ve et ürünlerinden mümkün olduğunca uzak durmak gerekir.

Bitkisel proteinler ise soya ürünleri, baklagiller, fasulye, bazı yemişler ve tahıllardır.

Protein kaçağı tedavisi için protein kaçağını tetikleyen hastalığında kontrol altına almak gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki vücudun proteine de ihtiyacı vardır ve hücreler için protein önemli bir yapı taşıdır.

Protein Kaçağı Medikal Tedavisi

Böbrekte protein kaçağı erken aşamada fazla bulgu vermediğinden, tedavi edilmesi için bunlara özen gösterilmelidir. Belirli aralıklarla yapılan tetkikler sırasında kanda ve idrarda böbreklerle alakalı değerlere de bakılmalıdır. Alınacak bu önlem bile böbrekte protein kaçağının erken aşamada belirlenmesini ve tedavi edilmesini sağlar. Bu sayede böbrek yetmezliğine kadar gidecek süreçte engellenmiş olur.

Yapılan idrar tahlili sırasında protein belirlenmişse, başka tetkiklerde yapılabilir. Tedavide öncelikle kan şekeri damarları bozduğundan kontrol altına alınması gerekir. Kanda bulunan fosfat, oksalat kristalleri idrarda fazla doymuş halde olabilir. Bu durumda idrar bunları eritemez ve tıkanıklıklar oluşur. Bunlar ve tansiyon böbreklere basınç yapar ve sonuçta böbrekte yapısal bozukluk ortaya çıkar. Buna neden olmadan bazı önlemler alınır. Hastaya doktor kontrolünde uygun diyet programı hazırlanır. Bu sayede sıvı ve elektrolit dengesi sağlanmış olur. Eğer kansızlık varsa, buna yönelik tedavi de uygulanır. İleri aşamalarda hastalara diyaliz ve böbrek nakli yapılması gerekebilir.

Protein Kaçağı Bitkisel Tedavisi

Son yıllarda Ülkemiz de ve Dünyada bitkisel ürünler ile tedavi konusunda yoğun bilimsel çalışmalar yapılmaktadır. Tedavi için öncelikle idrarda protein kaçağı nedeni çok önemlidir. Bu neden doğrultusunda tedavi uygulanması halinde başarı oranı oldukça yüksektir. Kaliteli bitkiler kullanılarak hazırlanmış kürler sayesinde bu durumdan kurtulmanız artık mümkün. Şimdi protein kaçağı kürü içerisindeki bitkileri ve faydalarını bir inceliyelim.

Protein Kaçağı Tedavisinde Kullanılan Bitkiler

Çörek otu : Ezher Üniversitesinden araştırmacılar çörek otundaki anti enflamatuar özelliğin böbrek rahatsızlığına olan etkisi üzerine bir çalışma yapmışlardır. Doxorubicin maddesi vasıtasıyla fareler üzerinde yapılan çalışmada çörek otundaki etkin özellik idrar yoluyla protein ve albümin atımını yavaşlattığı tespit edilmiştir. Ayrıca çörek otunun böbrekte meydana gelen olumsuz etkileri yavaşlatan anti oksidan madde içerdiği görülmüştür. Bu da anti enflamatuar özelliğin böbreği hasta olmaktan koruyan bir rolünün olabileceğini göstermektedir. (kaynak:gidaraporu com)

Alıç : Yüksek olan tansiyonumuzu düşürerek normal hale gelmesini sağlar. (kaynak:bitkirehberi net)

Biberiye : Zihni açar, guatra, kalp ve damar hastalıklarına, kanı temizleye ve uykusuzluğun giderilmesine yardımcı olur. (kaynak:cevapsepeti com)

Panax : Yüksek tansiyonu olan kişilerde faydalıdır. Diabet ve anemi gibi hastalara iyi gelir. Damarları tedavi edici özelliği vardır. (kaynak:cevapsepeti com)

Rezine : Herhangi bir şikâyet hissedilmeksizin C ve B vitaminleri ile magnezyum, kalsiyum ve potasyum minerallerini barındırmaktadır. Bundan ötürü vücudu güçlendirmek amacıyla kullanılabilir. (kaynak:bilgihanem com)

Ihlamur : Vûcut direncini artırarak tedaviye yardımcı olur. (kaynak:saglikaktuel com)

Havuç Tohumu : Havucun sebze olarak yenen kökü özellikle provitamin A açısından çok zengindir. Bunun dışında B1, B2, B3, B6, C, E, K vitaminleri. Aynı zamanda potasyum, sodyum, fosfor, kalsiyum, demir, magnezyum mineralleri, protein, karbonhidrat bulunur. (kaynak:sagligin net)

Aslan Kuyuruğu Otu : Kardiyak yetmezliğin tedavisi (kalp yetmezliği), Yüksek kalp hızı veya kalp aritmilerinin tedavisi. (kaynak:alternatifterapi com)

Kuşburnu : Etkin bir kan temizleyici, bağırsak yumuşatıcı, kurt düşürücü özelliğe sahip olan Kuşburnu, C Vitamini zenginliğinden ötürü vücudun gelişmesini düzenler. (kaynak:hakaynasi com)

Protein Kaçağı Nasıl Önlenir sorusuna cevap olarak yazılmış makale. Protein Kaçağı Nasıl Önlenir sorusuna uzman hekiminizden öğrenebilirsiniz. Protein Kaçağı Nasıl Önlenir sorusuna bitkisel çözüm için bize ulaşın.

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.