Protein Kaçağı Nasıl Önlenir
İdrarda Protein Kaçağı
8 Haziran 2016
Böbrek Protein Kaçağı
Böbrek Protein Kaçağı
8 Haziran 2016

Protein Kaçağı Nedir Neden Olur

İdrarda Protein Kaçağı Hakkındaki Tüm Sorular

İdrarda Protein Kaçağı Hakkındaki Tüm Sorular

Uzman Desteği Alın

Protein Kaçağı Nedir Neden Olur

Protein kaçağı nedir neden olur sorularına cevap verebilmek için yazılmış bilgilendirici makaleyi okuyabilirsiniz. Protein kaçağı hakkında herşey.

Protein Kaçağı Nedir ?

Protein kaçağı idrarda normalden fazla protein görülmesine denir. İdrar, böbreklerde kanın süzülmesi sonucu meydana gelen bir sıvıdır. İdrar vücudun su ve elektrolit düzenini sağlayan çok önemli bir sıvıdır. Kan düzeyi artınca zararlı hale gelen üre gibi maddeler idrarla atılır. Sağlıklı insanlarda idrarda şeker ve yağ bulunmaz. Fakat çok az miktarda protein vardır. Sağlıklı kişilerde 24 saat boyunca idrarla kaybedilen protein miktarı 150 mg’ın altındadır. Bu değerler günlük 150 mg’dan daha fazla protein kaybı olması böbrek hastalıklarını gösterir. Böbrekleri etkileyen hastalıkların ilk belirtilerinden biri idrarla atılan protein miktarının artmasıdır.

Protein Kaçağı Neden Olur ?

Protein kaçağı neden olur sorusuna iki faklı şekilde cevap vermek gerekmektedir. Bunlar geçici protein kaçağı bir diğeri ise sürekli olan protein kaçağı durumudur.

Geçici Protein Kaçağı Nedenleri ?

Geçici olan protein kaçağı nedenleri başlıca şunlardır. Soğuğa maruz kalma, duygusal stres yaşama, yüksek ateş, yüksek sıcaklara maruz kalma ve yorucu egzersizler yapma olarak sayabiliriz.

Sürekli Olan Protein Kaçağı Nedenleri ?

Sürekli yani kronik olarak idrardaki protein değerlerinin yüksek çıkması nedenleri olarak şunlardır. Başlıca amiloidoz, bazı ilaçların yan etkileri, kronik böbrek hastalıklarıdır. Aynı zamanda diyabet, böbrek iltihabı, kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, böbrek enfeksiyonu, anemi başlıca nedenleridir.

Protein Kaçağı Nedir Neden Olur sorularına bilgi amaçlı yazılmış makale. Protein Kaçağı Nedir Neden Olur soru hakkında detaylı bilgiyi hekiminizden alabilirsiniz.

Protein Kaçağına Faydalı Bitkiler

Çörek otu : Ezher Üniversitesinden araştırmacılar çörek otundaki anti enflamatuar özelliğin böbrek rahatsızlığına olan etkisi üzerine bir çalışma yapmışlardır. Doxorubicin maddesi vasıtasıyla fareler üzerinde yapılan çalışmada anti enflamatuar (çörek otundaki etkin özellik). İdrar yoluyla protein ve albümin atımını yavaşlattığı tespit edilmiştir. Ayrıca çörek otunun böbrekte meydana gelen olumsuz etkileri yavaşlatan anti oksidan madde içerdiği görülmüştür. Bu da anti enflamatuar özelliğin böbreği hasta olmaktan koruyan bir rolünün olabileceğini göstermektedir. (kaynak:gidaraporu com)

Alıç : Yüksek olan tansiyonumuzu düşürerek normal hale gelmesini sağlar. (kaynak:bitkirehberi net)

Panax : Yüksek tansiyonu olan kişilerde faydalıdır. Diabet ve anemi gibi hastalara iyi gelir. Damarları tedavi edici özelliği vardır. (kaynak:cevapsepeti com)

Biberiye : Zihni açar, guatra, kalp ve damar hastalıklarına, kanı temizleye ve uykusuzluğun giderilmesine yardımcı olur. (kaynak:bitkirehberi net)

Havuç Tohumu : Havucun sebze olarak yenen kökü özellikle provitamin A açısından çok zengindir. Bunun dışında B1, B2, B3, B6, C, E, K vitaminleri. Potasyum, sodyum, fosfor, kalsiyum, demir, magnezyum mineralleri, karbonhidrat bulunur. (kaynak:sagligin net)

Rezine : Herhangi bir şikâyet hissedilmeksizin C ve B vitaminleri ile magnezyum, kalsiyum ve potasyum minerallerini barındırır. Bundan ötürü vücudu güçlendirmek amacıyla kullanılabilir. (kaynak:bilgihanem com)

Kuşburnu : Etkin bir kan temizleyici,barsak yumuşatıcı, kurt düşürücü özelliğe sahip olan Kuşburnu. C Vitamini zenginliğinden ötürü vücudun gelişmesini düzenler. (kaynak:hakaynasi com)

Aslan Kuyuruğu Otu : Kardiyak yetmezliğin tedavisi (kalp yetmezliği), Yüksek kalp hızı veya kalp aritmilerinin tedavisi. (kaynak:alternatifterapi com)

Ihlamur : Vûcut direncini artırarak tedaviye yardımcı olur. (kaynak:saglikaktuel com)

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.