Protein Kaçağı Nedir Nasıl Tedavi Edilir

bobrekte-protein-kacagi-nedenleri
Protein Kaçağı Nedir
20 Eylül 2016
Böbrekte Protein Kaçağına İyi Gelen Besinler
Böbrekte Protein Kaçağına İyi Gelen Besinler
28 Eylül 2016

Protein Kaçağı Nedir Nasıl Tedavi Edilir

bobrekte-protein-kacagi-nedenleri

bobrekte-protein-kacagi-nedenleri

Uzman Desteği Alın

Protein Kaçağı Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Protein Kaçağı Nedir Nasıl Tedavi Edilir Gibi Sorulara Cevap Olarak Yazılmış Bilgi Amaçlı Makale. Protein Kaçağı Bitkisel Tedavi Yöntemi.

Protein Kaçağı Nedir ?

Protein kaçağı idrarda normalden fazla protein görülmesine denir. Normal koşullarda idrarla günlük 150 mgr’ın altında protein atılır. İdrar tahlillerinde bu değerin üzerinde protein atılımının saptanması, yani protein kaçağı gözardı edilmemelidir. Protein kaçağı genelde altta yatan böbrek hasarını gösterir. Böbrekte protein kaçağının belirlenmesi çok önemlidir, çünkü protein kaçağı ciddi böbrek hasarının ilk bulgusu olabilir. Ayrıca protein kaçağı takibi tedaviye verilen cevabın değerlendirilmesine de yardımcı olur. Böbrekte protein kaçağı olup olmadığını öğrenmek için 24 saat bekletilmiş idrarda protein ölçümü yeterlidir.

Protein Kaçağı Tedavisi ?

Protein kaçağı tedavisi için uygulan diyet düzenlemeleri ve ilaç tedavileri aynı zamanda böbrek fonksiyonlarını da iyileştirmektedir. Protein kaçağı tedavisi için uygulanan yöntemleri iki başlık altında toplayabiliriz. Beslenmede protein alımını kısıtlamak ve yüksek kan basıncını normal seviyeye çekmek.

Protein Kaçağı Tedavisinde Protein Alımını Azaltmanın Önemi

Protein kaçağı tedavisinde beslenmede protein alımını azaltmanın önemi çok büyüktür. Yapılan bilimsel çalışmalarda beslenmede protein alımını azaltmak böbrek içi basıncı ve böbrek büyümesini engelleyerek protein kaçağı düzeyini azalttığı gösterilmiştir. Protein kaçağı olan hastalarda günlük protein alımının 0.6 gr/kg/gün şeklinde azaltmanın faydalı ve güvenli olduğu görülmüştür. Bu ölçüde protein kısıtlaması ile fosfor alımı ve zararlı yan etkilerinden de kaçınılabilir. Ancak protein kaçağı tedavisi için uygulanan protein kısıtlamasında aşırıya gidilmemeli ve protein yetmezliğine yol açılmamalıdır.

Bu nedenle alınan proteinin en az % 60’nın yüksek biyolojik değerlilikte olması gerekir.
Nefrotik sendromlu hastalarda da protein kaçağı görülür. Ancak bu hastalarda protein kısıtlamasının faydalı olup olmadığı net değildir. Genel durumu iyi ve hastalığı ilerlemeyen kişilerde protein kısıtlaması protein kaçağı tedavisinde etkilidir. Ancak ağır protein kaçağı olan, hastalığı ilerleyen kişilerde beslenmede protein alımını azaltmanın her hangi bir yararı olmayabilir.

Son dönem böbrek yetmezlikli hastalarda ise hastalığın kendisi iştahsızlığa yol açtığı için zaten bu hastalar az protein almaktadırlar. Protein kaçağı tedavisi için bu kişilere ektsradan protein azaltmaya gitmek sakıncalıdır.

Protein kaçağı tedavisi için kronik böbrek yetmezlikli hastalara protein kısıtlamasına gidilmesinin pek yararı yoktur. Bu tür hastalara protein kaçağı tedavisi için tansiyon düşürücü ve idrar söktürücü (diüretik) tedavinin uygulanması önerilmektedir. Eğer kişi şeker hastasıysa ve protein kaçağı varsa beslenmesinde protein alımını azaltmasının faydası vardır. Bu hastalarda protein alımını azaltmanın böbreklerin çalışmasını sağladığı ve protein kaçağını azalttığı görülmektedir.

Protein Kaçağı Tedavisinde Kan Basıncı Kontrolü

Protein kaçağı tedavisi için en etkili yöntem kan basıncını (tansiyon) düşürmektir. Böbrekteki yüksek basıncı düşürmek böbrek üzerindeki yükü azaltır. Bu sayede böbrek fonksiyonları iyileşerek böbreğin süzme gücü artar ve idrarda protein atılımı (protein kaçağı) azalır. Protein kaçağı tedavisi için çok sayıda kan basıncını düzenleyici, tansiyon düşürücü ilaç vardır. Ancak bu ilaçların hangisinin protein kaçağı tedavisinde daha etkili olduğu tam olarak bilinmemektedir. Yapılan araştırmalarda tansiyon düşürücü ilaçlarla birlikte diüretik (idrar söktürücü) ilaçlar verildiğinde protein kaçağı daha etkili bir şekilde tedavi edildiği gözlemlenmiştir. Bu nedenle sadece bir ilaçla değil de iki -üç ilaçla protein kaçağı daha iyi tedavi edilebilmektedir.

Protein Kaçağı Bitkisel Tedavisi

Son yıllarda Ülkemiz de ve Dünyada bitkisel ürünler ile tedavi konusunda yoğun bilimsel çalışmalar yapılmaktadır. Tedavi için öncelikle protein kaçağı nedeni çok önemlidir. Bu neden doğrultusunda tedavi uygulanması halinde başarı oranı oldukça yüksektir. Kaliteli bitkiler kullanılarak hazırlanmış kürler sayesinde bu durumdan kurtulmanız artık mümkün. Şimdi size kür içerisindeki bitkileri tek tek tanıtalım.

Alıç : Yüksek olan tansiyonumuzu düşürerek normal hale gelmesini sağlar. (kaynak:bitkirehberi net)

Panax : Yüksek tansiyonu olan kişilerde faydalıdır. Diabet ve anemi gibi hastalara iyi gelir. Damarları tedavi edici özelliği vardır. (kaynak:cevapsepeti com

Çörek otu : Ezher Üniversitesinden araştırmacılar çörek otundaki anti enflamatuar özelliğin böbrek rahatsızlığına olan etkisi üzerine bir çalışma yapmışlardır. Doxorubicin maddesi vasıtasıyla fareler üzerinde yapılan çalışmada çörek otundaki etkin özellik idrar yoluyla protein ve albümin atımını yavaşlattığı tespit edilmiştir. Ayrıca çörek otunun böbrekte meydana gelen olumsuz etkileri yavaşlatan anti oksidan madde içerdiği görülmüştür. Bu da anti enflamatuar özelliğin böbreği hasta olmaktan koruyan bir rolünün olabileceğini göstermektedir. (kaynak:gidaraporu com)

)Biberiye : Zihni açar, guatra, kalp ve damar hastalıklarına, kanı temizleye ve uykusuzluğun giderilmesine yardımcı olur. (kaynak:bitkirehberi net)

Rezine : Herhangi bir şikâyet hissedilmeksizin C ve B vitaminleri ile magnezyum, kalsiyum ve potasyum minerallerini barındırmaktadır. Bundan ötürü vücudu güçlendirmek amacıyla kullanılabilir. (kaynak:bilgihanem com)

Ihlamur : Vûcut direncini artırarak tedaviye yardımcı olur. (kaynak:saglikaktuel com)

Kuşburnu : Etkin bir kan temizleyici,barsak yumuşatıcı, kurt düşürücü özelliğe sahip olan Kuşburnu, C Vitamini zenginliğinden ötürü vücudun gelişmesini düzenler. (kaynak:hakaynasi com)

Aslan Kuyuruğu Otu : Kardiyak yetmezliğin tedavisi (kalp yetmezliği), Yüksek kalp hızı veya kalp aritmilerinin tedavisi. (kaynak:alternatifterapi com)

Havuç Tohumu : Havucun sebze olarak yenen kökü özellikle provitamin A açısından çok zengindir. Bunun dışında B1, B2, B3, B6, C, E, K vitaminleri. Bununla birlikte potasyum, sodyum, fosfor, kalsiyum, demir, magnezyum mineralleri, karbonhidrat bulunur. (kaynak:sagligin net)

Protein Kaçağı Nedir Nasıl Tedavi Edilir sorularına bilgi amaçlı yazılmış makale. Protein Kaçağı Nedir Nasıl Tedavi Edilir sorularına cevap olarak detaylı bilgiyi uzaman hekiminize başvurarak öğrenebilirsiniz.

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.