İdrarda Protein Kaçağı Neden Olur

Protein Kaçağı Neden Olur
Protein Kaçağı Neden Olur
8 Haziran 2016
İdrarda Protein Kaçağı Bitkisel Tedavi
İdrarda Protein Kaçağı Bitkisel Tedavi
8 Haziran 2016

İdrarda Protein Kaçağı Neden Olur

Böbrekte Protein Kaçağı Hakkındaki Tüm Sorular

Böbrekte Protein Kaçağı Hakkındaki Tüm Sorular

Uzman Desteği Alın

İdrarda Protein Kaçağı Neden Olur

İdrarda protein kaçağı neden olur, idrarda protein çıkmasının nedenleri, idrarda proteinin pozitif çıkması gibi sorulara cevabı makalemizde bulabilirsiniz.

Protein Kaçağı Nedir

Protein kaçağı, idrar tahlilinde protein miktarının pozitif çıkması durumudur. Sağlıklı bir kişinin idrarında bu sonuç negatif olarak çıkacaktır. 24 saatlik idrar tahlinin ise 1 ila 14 mg protein çıkması kabul edilebilir bir durumdur. Bu değerlerin üstü ise tedavi ve detaylı incelenmesi gereken bir durumdur.

İdrarda Protein Kaçağı Neden Olur

İdrarda protein kaçağı neden olur sorusuna cevap verelim. Protein kaçağı durumunu iki ana kategoriye ayırmamız gerekmektedir. Bunlar geçici nedenler ve protein kaçağına neden olan hastalıklardır. İdrarda protein kaçağına neden olan geçici nedenler ise şunlardır. Yüksek ateş, duygusal stres, ağır spor veya vücutsal aktiviteler, aşırı soğuk veya sıcak havaya maruz kalmaktır. Bu durumlar sonrası kişilerde geçici olarak idrarda protein kaçağı gözlemlenir. Fakat belli bir dönem sonra bu durum ortadan kalkar.

Hastalıklara bağlı protein kaçağı durumunu başlıca şu hastalıklar tetikler. Kronik böbrek hastaları ve şeker hastaları bu listenin ilk sırasında yer alır. Yüksek tansiyon hastaları, kalp hastaları, gebelik, lupus, anemi, romatid artrit, nefritler diğer en önemli hastalıklardır. Bunlar ile birlikte hatalı kan nakli, bazı ilaçlar, ağır şoklarda idrarda protein kaçağı nedenlerindendir.

Ülkemizde yaygın olarak şeker yani diabet hastalarında bu durum ortaya çıkmaktadır. Özellikle şeker hastalığının ilerlediği dönemlerde idrarda protein kaçağı durumu kaçınılmaz bir son gibidir. Bunun nedeni ise kandaki yüksek şeker seviyesinin damarlar üzerinde yarattığı ve vücudun onarımına yetişemediği tahribattır.

Protein Kaçağına Faydalı Bitkiler

Alıç : Yüksek olan tansiyonumuzu düşürerek normal hale gelmesini sağlar. (kaynak:bitkirehberi net)

Çörek otu : Ezher Üniversitesinden araştırmacılar çörek otundaki anti enflamatuar özelliğin böbrek rahatsızlığına olan etkisi üzerine bir çalışma yapmışlardır. Doxorubicin maddesi vasıtasıyla fareler üzerinde yapılan çalışmada anti enflamatuar (çörek otundaki etkin özellik). İdrar yoluyla protein ve albümin atımını yavaşlattığı tespit edilmiştir. Ayrıca çörek otunun böbrekte meydana gelen olumsuz etkileri yavaşlatan anti oksidan madde içerdiği görülmüştür. Bu da anti enflamatuar özelliğin böbreği hasta olmaktan koruyan bir rolünün olabileceğini göstermektedir. (kaynak:gidaraporu com)

Biberiye : Zihni açar, guatra, kalp ve damar hastalıklarına, kanı temizleye ve uykusuzluğun giderilmesine yardımcı olur. (kaynak:bitkirehberi net)

Panax : Yüksek tansiyonu olan kişilerde faydalıdır. Diabet ve anemi gibi hastalara iyi gelir. Damarları tedavi edici özelliği vardır. (kaynak:cevapsepeti com)

Rezine : Herhangi bir şikâyet hissedilmeksizin C ve B vitaminleri ile magnezyum, kalsiyum ve potasyum minerallerini barındırır. Bundan ötürü vücudu güçlendirmek amacıyla kullanılabilir. (kaynak:bilgihanem com)

Kuşburnu : Etkin bir kan temizleyici,barsak yumuşatıcı, kurt düşürücü özelliğe sahip olan Kuşburnu. C Vitamini zenginliğinden ötürü vücudun gelişmesini düzenler. (kaynak:hakaynasi com)

Ihlamur : Vûcut direncini artırarak tedaviye yardımcı olur. (kaynak:saglikaktuel com)

Aslan Kuyuruğu Otu : Kardiyak yetmezliğin tedavisi (kalp yetmezliği), Yüksek kalp hızı veya kalp aritmilerinin tedavisi. (kaynak:alternatifterapi com)

Havuç Tohumu : Havucun sebze olarak yenen kökü özellikle provitamin A açısından çok zengindir. Bunun dışında B1, B2, B3, B6, C, E, K vitaminleri. Potasyum, sodyum, fosfor, kalsiyum, demir, magnezyum mineralleri, karbonhidrat bulunur. (kaynak:sagligin net)

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.