İdrarda Protein Kaçağı Nasıl Önlenir

Böbrekte Protein Kaçağı Hakkındaki Tüm Sorular
İdrarda Protein Kaçağı Neden Olur
8 Haziran 2016

İdrarda Protein Kaçağı Nasıl Önlenir

bobrekte-protein-kacagi-nedenleri

bobrekte-protein-kacagi-nedenleri

Uzman Desteği Alın

İdrarda Protein Kaçağı Nasıl Önlenir

İdrarda protein kaçağı nasıl önlenir, protein kaçağının tedavisi, böbrekte protein kaçağı tedavisi gibi sorulara cevapların yer aldığı makale.

İdrarda protein kaçağı nasıl önlenir sorusuna cevap vermeden önce, idrarda protein kaçağı neden olur sorusuna kısaca cevap vermeliyiz. Protein kaçağı nedenleri kabaca ikiye ayrılır. Bunlar geçici nedenler ve sürekli nedenlerdir. Geçici nedenler aşırı sıcak veya soğuğa maruz kalmak, duygusal stres, yorucu egzersizle ve yüksek ateş durumlarıdır. Bu tarz durumlarda geçici olarak idrarda protein değerleri pozitif olarak gözükebilir. Fakat bu durum geçicidir.

İkinci neden ise sürekli nedenlerdir. Bu durumu genellikle kronik hastalıklar tetikler. Protein kaçağının en çok görüldüğü kronik hastalıklar, böbrek sorunları ve diabettir. Diabet hastalarının büyük bir oranınında bu durum görülmektedir. İdrarda protein kaçağı nedenleri hakkında daha detaylı bilgileri sitemizde ki diğer makalelerden bulabilirsiniz.

Protein Kaçağı Tedavisi

1- Protein Kaçağı Medikal Tedavi

Protein kaçağı tedavisi için uygulan diyet düzenlemeleri ve ilaç tedavileri aynı zamanda böbrek fonksiyonlarını da iyileştirmektedir. Protein kaçağı tedavisi için uygulanan yöntemleri iki başlık altında toplayabiliriz. Beslenmede protein alımını kısıtlamak ve yüksek kan basıncını normal seviyeye çekmek.

Protein Kaçağı Tedavisinde Protein Alımını Azaltmanın Önemi

Protein kaçağı tedavisinde beslenmede protein alımını azaltmanın önemi çok büyüktür. Yapılan bilimsel çalışmalarda beslenmede protein alımını azaltmak böbrek içi basıncı ve böbrek büyümesini engelleyerek protein kaçağı düzeyini azalttığı gösterilmiştir. Protein kaçağı olan hastalarda günlük protein alımının 0.6 gr/kg/gün şeklinde azaltmanın faydalı ve güvenli olduğu görülmüştür. Bu ölçüde protein kısıtlaması ile fosfor alımı ve zararlı yan etkilerinden de kaçınılabilir. Ancak protein kaçağı tedavisi için uygulanan protein kısıtlamasında aşırıya gidilmemeli ve protein yetmezliğine yol açılmamalıdır.

Bu nedenle alınan proteinin en az % 60’nın yüksek biyolojik değerlilikte olması gerekir.

Nefrotik sendromlu hastalarda da protein kaçağı görülür. Ancak bu hastalarda protein kısıtlamasının faydalı olup olmadığı net değildir. Genel durumu iyi ve hastalığı ilerlemeyen kişilerde protein kısıtlaması protein kaçağı tedavisinde etkilidir. Ancak ağır protein kaçağı olan (10-15 gr/ gün) ve hastalığı ilrleyen kişilerde beslenmede protein alımını azaltmanın herhangibir yararı olmayabilir.

Son dönem böbrek yetmezlikli hastalarda ise hastalığın kendisi iştahsızlığa yol açtığı için zaten bu hastalar az protein almaktadırlar. Protein kaçağı tedavisi için bu kişilere ektsradan protein azaltmaya gitmek sakıncalıdır.

Protein kaçağı tedavisi için kronik böbrek yetmezlikli hastalara protein kısıtlamasına gidilmesinin pek yararı yoktur. Bu tür hastalara protein kaçağı tedavisi için tansiyon düşürücü ve idrar söktürücü (diüretik) tedavinin uygulanması önerilmektedir. Eğer kişi şeker hastasıysa ve protein kaçağı varsa beslenmesinde protein alımını azaltmasının faydası vardır. Bu hastalarda protein alımını azaltmanın böbreklerin çalışmasını sağladığı ve protein kaçağını azalttığı görülmektedir.

Protein Kaçağı Tedavisinde Kan Basıncı Kontrolü

Protein kaçağı tedavisi için en etkili yöntem kan basıncını (tansiyon) düşürmektir. Böbrekteki yüksek basıncı düşürmek böbrek üzerindeki yükü azaltır. Bu sayede böbrek fonksiyonları iyileşerek böbreğin süzme gücü artar ve idrarda protein atılımı (protein kaçağı) azalır. Protein kaçağı tedavisi için çok sayıda kan basıncını düzenleyici, tansiyon düşürücü ilaç vardır. Ancak bu ilaçların hangisinin protein kaçağı tedavisinde daha etkili olduğu tam olarak bilinmemektedir. Yapılan araştırmalarda tansiyon düşürücü ilaçlarla birlikte diüretik (idrar söktürücü) ilaçlar verildiğinde protein kaçağı daha etkili bir şekilde tedavi edildiği gözlemlenmiştir. Bu nedenle sadece bir ilaçla değil de iki -üç ilaçla protein kaçağı daha iyi tedavi edilebilmektedir.

Protein Kaçağı Bitkisel Tedavisi

Gelelim protein kaçağı bitkisel tedavisi sorusuna. Biz size bu konuda uzman olduğumuz protein kaçağı bitkisel tedavi ürünleri hakkında detaylı bilgi vermek istiyoruz. Son yıllarda Ülkemiz de ve Dünyada bitkisel ürünler ile tedavi konusunda yoğun bilimsel çalışmalar yapılmaktadır. Tedavi için öncelikle idrarda protein kaçağı nedeni çok önemlidir. Bu neden doğrultusunda tedavi uygulanması halinde başarı oranı oldukça yüksektir. Kaliteli bitkiler kullanılarak hazırlanmış kürler sayesinde bu durumdan kurtulmanız artık mümkün.

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.